Alkoholos májkárosodás diétája

Az alkohol olyan májméreg, melynek lebontása súlyos zavarokat okoz a májsejtekben. Az alkoholos májbetegség kialakulásában szerepet játszó fontos tényezők: az elfogyasztott alkohol mennyisége, a beteg tápláltsága, genetikai és anyagcsere jellemzők. A nők általában érzékenyebbek az alkoholra. Az alkohol okozhatja a máj gyulladását, kialakulhat zsírmáj, vagy előidézhet májzsugorodást.

Az alkoholos italokat rendszeresen fogyasztóknál táplálkozási hiánybetegségek alakulhatnak ki. Az alkohol csökkenti az étvágyat, a gyomor- és bélnyálkahártya gyulladását okozhatja, és nem ritkán vált ki hasnyálmirigy-gyulladást. A bélnyálkahártya-gyulladás következtében a tápanyagok felszívódása elégtelen, gyakori a hasmenés. Romlik a zsírban oldódó vitaminok, és a B12-vitamin, a kalcium, a vas felszívódása. Zavart szenved az A- és a B12-vitamin tárolása.
Az alkoholbetegség a leggyakoribb oka a B1-vitamin-hiánynak. Ennek magyarázata az elégtelen bevitel, a rossz felszívódás és az alkoholfogyasztás miatti szükségletnövekedés. Az alkoholbetegek közül a legtöbben rendszertelenül étkeznek, táplálkozásuk egyoldalú, az energiabevitel döntő része az alkohol energiatartalmából adódik. Ha az alkohol hasnyálmirigy-gyulladást okoz, a tápanyagok emésztése zavart szenved és nem ritkán cukorbetegség alakul ki.

Az alkoholos májkárosodás esetén a leghatékonyabb gyógymód az alkoholfogyasztás abbahagyása!

Ebben segíthet az ivásról leszoktató programban való részvétel, nélkülözhetetlen a közvetlen környezet támogatása. Ha a beteg abbahagyja az ivást, a májkárosodások egy része rendbe jöhet, és nő a beteg életesélye.

Étrend: a máj működésének javításához kiegyensúlyozott tápanyag-összetételű étrendre van szükség. A regenerációhoz a jó minőségű fehérjét (esszenciális aminosavakban gazdag) tartalmazó táplálék elengedhetetlen. A vitaminok közül a B1-, B12-vitaminra és folátra igen nagy szükség van. B1-vitaminban gazdag a máj, a teljes kiőrlésű liszt (barna kenyerek), a hüvelyesek és az élesztő. A B12-vitamint az állati eredetű élelmiszerek tartalmazzák több-kevesebb mennyiségben; kiemelkedően magas a máj B12-vitamin-tartalma. Kitűnő folátforrás a máj, a leveles zöldségek, különösen a paraj, a gyümölcsök és az élesztő.
A gyakori kis étkezések megkönnyítik az étvágytalan beteg számára a szükséges táplálék elfogyasztását.

Zsírmáj 

A zsírmáj kialakulásának leggyakoribb oka az alkoholbetegség, az elhízás, a cukorbetegség és a vegyszerek, valamint a gyógyszerek okozta toxikus hatás. A zsírmáj általában ártalmatlan és spontán visszafejlődhet, ha a kiváltó okot megszüntetjük. Kivételt képez az alkohol hatására kialakuló májkárosodás, mely végül májzsugorhoz vezethet. Kövér betegeknek súlycsökkentés javasolható.

Hasvízkór 

(hasűri folyadékgyülem)

Leggyakoribb oka a májzsugorodás, különösen az alkoholos eredetű, de nemcsak májbetegség állhat a háttérben, hanem például szívelégtelenség is.
A kezelés fontos eleme az ágynyugalom és a sószegény étrend. A napi nátriumbevitel 2000 mg körül legyen!

Májelégtelenség 

Amikor a máj jelentős része elpusztul, működése súlyosan károsodik. A hasüregben folyadékgyülem szaporodik fel, az agy működése romlik, rendszerint sárgaság is fennáll. Orvosi kezelés szükséges!
Étrend: segít a szigorú diéta. Az étrend fehérjetartalmát jelentősen csökkentjük, kb. 0,5 g/testtömeg kg-ra, figyelünk a sóbevitelre, bőven adunk szénhidrátokat. A májbetegség ezen szakaszában a növényi eredetű fehérjét jobban tolerálják a betegek. Amennyiben a beteg állapota javul, nagyon lassan növeljük a fehérjebevitelt 0,8 g/testtömeg kg-ra (ideális testtömeg kg-ra), és már adhatunk állati eredetű fehérjét is.

Receptek

Sajtos parajleves pirított zsemlekockával

Hozzávalók 4 személyre:
– 40 dkg friss paraj
– 1 liter szűrt húsleves
– 2 dkg margarin
– 1 dl tejszín
– 8 dkg karaván sajt
– 1 db zsemle
– vöröshagyma, őrölt szerecsendió, fehér bors, só

Elkészítés: a paraj szárát lecsipkedjük és a leveleket hideg vízben alaposan megmossuk. A paraj leveleit kevés húslevesben puhára főzzük, ha megfőtt, a maradék levesben turmixoljuk. A margarinon az apróra vágott vöröshagymát megfonnyasztjuk, ráöntjük a parajturmixot és kevergetve lassú tűzön felforraljuk. A megfőtt levest tejszínnel dúsítjuk, szerecsendióval, fehér borssal, kevés sóval fűszerezzük.
A zsemlét kis kockákra vágjuk, és szárazon megpirítjuk. Tálaláskor pirított zsemlekockát a reszelt sajttal együtt a levesbe szórjuk.
Egy adag energia- és tápanyagtartalma: energia 196 kcal, fehérje 7 g, zsír 14 g, szénhidrát 10 g, élelmirost 2 g, koleszterin 37 mg.
Parajtorta

Hozzávalók 4 személyre:
– 16 dkg liszt
– 8 dkg margarin
– kb. 0,5 dl víz
– 40 dkg friss paraj
– 0,5 dl 12% zsírtartalmú tejföl
– 5 db tojás
– 4 dkg karaván sajt
– 10 dkg gépsonka
– őrölt szerecsendió, fehér bors, só

Elkészítés: a lisztet a margarinnal gyorsan elmorzsoljuk, kevés sóval ízesítjük és vizet hozzáadva tésztát gyúrunk. A tésztát hűtőszekrényben pihentetjük. A paraj szárát lecsipkedjük és a leveleket alaposan megmossuk. Enyhén sós vízzel leforrázzuk a leveleket, majd leszűrjük. Amikor kihűlt, a tejföllel együtt turmixoljuk. Ebbe a turmixba keverjük ezután a lereszelt sajtot és egy egész tojást. Fűszerezzük szerecsendióval, fehér borssal, kevés sóval. Ezután egy alacsony peremű, kerek tortaformát (gyümölcstortaforma) kibélelünk az elkészült tésztával, és a tésztára kenjük a parajkeveréket. Előmelegített sütőben, közepes lángon kb. fél órán át sütjük. A keményre főtt tojások fehérjét és sárgáját külön-külön lereszeljük, a sonkát apróra vágjuk. A megsült parajtortát megszórjuk a reszelt tojással és az apróra vágott sonkával. Mindezt oly módon, hogy a torta közepét kör alakban megszórjuk tojásfehérjével, majd kifelé haladva sonkával, még kijjebb tojássárgájával.
Egy adag energia- és tápanyagtartalma: energia 465 kcal, fehérje 22 g, zsír 27 g, szénhidrát 34 g, élelmirost 4 g, koleszterin 264 mg.