Inzulinrezisztencia és a B12 vitamin kapcsolata

B12 vitamin hiánya egyáltalán nem elméleti kérdés, mivel ez a kórkép nem is olyan ritka.

A vegán táplálkozást követők szinte egyáltalán nem, de a vegetáriánusok sem jutnak megfelelő mennyiségű B12 vitaminhoz mert ez – a híresztelésekkel ellentétben – csak állati eredetű élelmiszerekben található releváns mennyiségben.

A bélbaktériumok ugyan termelnek a vastagbélben B12 vitamint, azonban ez ne tévesszen meg senkit. Ebből a bélszakaszból ugyanis már nem képes a termelt B12 vitamin felszívódni. Azok az algák, amiket B12 tartalmuk miatt fogyasztanak, gyakran csak minimális hatással rendelkező, úgynevezett másodlagos B12-vitaminokat tartalmaznak. 

Gyulladásos bélbetegségekben, felszívódási zavarokban, – például cöliákia esetén, – időskori gyomorsavhiányban, krónikus gyomorgyulladásban, az un. intrinsic faktor hiánya lépet fel.

Ennek oka, hogy ezt az anyagot a gyomorfal hámsejtjei termelik, azaz termelnék, ha a gyomor fala egészséges lenne. Ennek miért van jelentősége? A magyarázat egyszerű.

Intrinsic faktor hiányában a B12 vitamin nem képes felszívódni bélrendszerünkből.

Protonpumpa gátló, vagy savcsökkentő gyógyszerek szedése alatt is gyakran lép fel B12 hiány, azonban ez közel sem az összessége azon gyógyszereknek, amelyek közvetve, vagy közvetlenül B12 vitaminhiányt okoznak.

policisztás ovárium szindróma – rövidítve PCOS – sajnos elég gyakori megbetegedés, azonban az inzulinrezisztenciaelőfordulása még a PCOS-nál is nagyobb valószínűségű és a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők száma még ezt is bizonnyal meghaladja. Ezen esetekben előszeretettel alkalmaznak metformin hatóanyag tartalmú gyógyszereket. Azonban azt már sokkal kevesebben tudják a metformin igen gyakran B12 hiányt okoz, mivel akadályozza annak felszívódását. Ez a tény már néhány hét szedése után kimutatható, melyet szakirodalmi adatok is alátámasztanak. 

A B12 hiány egy ponton túl visszafordíthatatlan idegrendszeri elváltozásokat okoz, ezért nem szabad félvállról vennie senkinek. A fülcsengés és az időskori hallásromlás esetében komoly bizonyítékok szólnak amellett, hogy a B12 vitamin hiánya fontos szerepet játszik ezen kórképek kialakulásában. A kutatások azt is igazolták, hogy a B12-hiánya szerepet játszhat a szellemi leépülésben és a depresszív tünetek kialakulásában.

B12 hiánya enyhe esetekben egyáltalán nem okoz látványos tüneteket. Ilyen például a fáradékonyság, a szellemi képességek hanyatlása és bizonyos érzelmi zavarok is. A B12 vitaminhiány jellegzetes tünete a neuropátia, ami a végtagokban jelentkező érzés zavarokat, zsibbadást, fonák érzést jelent.

A B12 vitamin hiányát tehát érdemes megelőzni, de ha már kialakult akkor nagyon fontos felismerni és kezelni.

Igyekezzünk természetes forrásból pótolni a B-vitamin hiányt. Ha étrendkiegészítőt választunk, akkor válasszuk az aktív, metilált B12 vitamin tartalmú metilkobalamint, melynek jó a felszívódása és biológiailag aktív, tehát a szervezet ebben a formában képes felhasználni. 

további részletek: