A Crohn betegség diétája

Burill Crohn amerikai belgyógyász írta le először ezt a gyulladásos bélbetegséget 1932-ben. A betegség a tápcsatorna bármely szakaszát érintheti, de leggyakrabban a vékony-, és a vastagbél együttes megbetegedésével találkozhatunk. A betegség szakaszosan alakul ki, így az egészséges és beteg bélszakaszok követik egymást. Jellemző a betegségre a jó és a rossz időszakok váltakozása.

A diéta célja az ingerlékeny bélszakasz megnyugtatása, a meglévő energia- és tápanyaghiány megszüntetése, a kóros anyagcserezavarok kivédése, az étvágytalan beteg erőnlétének javítása, valamint jóízű, étvágygerjesztő ételek adása. 
Az étrend függ a beteg tápláltsági állapotától és a betegség aktuális stádiumától.

Fontos megvizsgálni, hogy milyen a beteg tápláltsági állapota. Ennek meghatározásakor a következő kérdésekre keressük a választ:
1. Van-e alultápláltságra utaló tünet, illetve ok az alultápláltság feltételezésére?
2. Milyen tápanyagok (fehérje, zsír, szénhidrát, vitamin, ásványi anyagok) elégtelenségéről van szó?
3. Milyen súlyos a hiány?
Akut szakaszban előnytelen a tej, a nyers gyümölcs, a zöldség, valamint az erősen fűszeres, zsíros étel.
A Crohn-betegség igen gyakran érinti a vékonybelet, ahol a tápanyagok felszívása történik. Az elvesztett tápanyagok pótlása az egyik legfontosabb szempont az étrend kialakításánál, vagyis a fogyás és az alultápláltság megakadályozása. A betegek számára a létfontosságú tápanyagokban, vitaminokban gazdag étel a legideálisabb, amely kis térfogatú kell, hogy legyen és lehetőleg kevés salakanyagot tartalmazzon. Kerülni kell a durva növényi rostokat (a kukoricát, a lencsét, a babot, a káposztaféléket, a zöldpaprikát). Fontos a tápcsatorna kímélete és a hasmenések megszüntetése. A tünetek ismeretében a tej fogyasztása nem feltétlenül javasolt, továbbá a durva rostok kerülése is a diéta alapját képezi. Jó, ha a Chron-beteg a szénsavas üdítőitalokat is mellőzi, valamint a panírozott, bő zsírban készült ételeket is kihagyja étrendjéből. Kerülendőek a gyorséttermi ételek is.
Ügyeljünk az étel elkészítésének módjára! Lehet főzés, sütés, fóliában sütés, kuktában főzés és grillezés, de mindenképpen zsiradékmentes, vagy kevés zsiradékot használó eljárás legyen. Zsiradékként a növényi eredetűek a legideálisabbak: napraforgó, kukorica, olíva, margarin. A szövődmények vonatkozásában az étrend összeállításánál célszerű figyelembe venni az epekő hajlamot is, és a zsiradékok használatánál minimális mennyiségben a növényi eredetűeket kell előnyben részesíteni.

A betegséggel járó vesekő hajlam tekintetében is célszerű a diétát bővíteni, és kerülni mindazokat a nyersanyagokat, amelyek oxalát kő kialakulásához vezethetnek: kakaó, csokoládé, sóska, spenót, egres, rebarbara, narancs, ribizli és a belőlük készült lekvárok, dzsemek, szörpök.

A fokozott gyomorsavképződés miatt célszerű a paradicsomos ételeket, ketchupot, mustárt, a zacskós leveseket, savanyúságokat, savanykás gyümölcsöket kerülni. A hasmenéses időszakban a gyümölcsök közül előnyben kell részesíteni azokat, amelyek a tüneti kezelés szempontjából előnyösek, mint pl. a banán. Abban az esetben, ha szűkület vagy aktív gyulladás áll fenn, akkor a főzelékféléket és gyümölcsöket nagyon puhára főzve, és lehetőleg paszírozva fogyassza. A vas-, fehérje-, és kalciumhiány pótlásának biztosítására minél több sovány húsfélét és tejterméket próbáljunk a beteg étrendjébe állítani. Az alkohol, a gyakori erős kávé és tea nem javasolt. Meg kell említenünk, hogy a betegség bizonyos szakaszaiban a tápszerek alkalmazása szinte nélkülözhetetlen. A szélsőséges étrendet, pl. vegetáriánus étrendet fogyasztók figyelmét fel kell hívni arra, hogy az egyébként is fennálló hiányállapotot szigorú reformtáplálkozással ne tetézzük.

A Chron-betegségben szenvedők általában kívánják az édességeket. Nekik elsősorban kekszeket, otthon készült pitéket, felfújtakat és piskótákat kínáljunk.
Összefoglalóan azt mondhatjuk, hogy az energiát elsősorban szénhidráttartalmú nyersanyagokkal (zöldfőzelékekkel, burgonyával, rizzsel, gabonaneműekkel) jutassuk be a szervezetbe, s mellőzzük a bélmozgást fokozó egyszerű cukrokat. Ügyeljünk a vitaminok és az ásványi anyagok pótlására. A leromlott szervezetet roborálni kell. Ha ez a megszokott napi étkezésekkel nem oldható meg, a kiegészítő klinikai tápszereket vegyük számításba. A klinikai vagy enterális tápszerek olyan teljes értékű (teljes értékű, esszenciális aminosavakat tartalmazó) készítmények, amelyek minden fő tápanyagot, fehérjét, zsírt, szénhidrátot, nyomelemeket, vitaminokat, ásványi anyagokat megfelelő arányban és mértékben tartalmaznak. Ha tehát valaki egész nap csak ezt fogyasztja a számára szükséges mennyiségben, akkor nem alakul ki hiányállapot nála. Kisebb adagban ideális kiegészítője a normál vagy a diétás étrendnek.
Jó tanácsok:
– A betegség kiújulásának észlelésekor a szövődmények elkerülése miatt haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
– Tünetmentesség esetén is évente legalább 3x jelenjen meg ellenőrzésen.
– A sport jó periódusban igen hasznos lehet, gyulladás esetén azonban kímélet szükséges.
– Külföldi utazás esetén még körültekintőbben ügyeljen a higiéniai szabályok betartására, főleg az étkezésekre vonatkozóan.
– Kerülje az erős napfényt.
– Mellőzze az alkoholt és a dohányzást.
– Erős hasmenéskor a gyógyszeres kúra mellett kerülje a tüneteket okozó zöldség- és gyümölcsféléket.
– Székrekedés esetén fogyasszon rostos ételeket, de plusz rostbevitel alkalmával ügyeljen arra, hogy legalább napi 2 l folyadékot fogyasszon.
– A nyugalom és a pihenés legalább olyan fontos, mint a gyógyszer és a diéta.
– A sztómát viselő betegek minden tekintetben az átlagember életmódját folytathatják.
– A végbél körül kialakult tályog rendszeres ápolása megelőzheti a szövődményeket.
– A szövődmények kialakulásánál azonnal forduljon kezelőorvosához.
– 1993 óta működik a Chron Colitis Betegek Egyesülete, amely nagymértékben segít a betegeknek a különböző problémák megoldásában. ELÉRHETŐSÉG
Receptek:

ZÖLDBABPÜRÉ LEVES

Hozzávalók:
Zöldbab (friss vagy mirelit) 300 g
Búzaliszt 20 g
Napraforgóolaj 2 evőkanál
Vöröshagyma 20 g
Fokhagyma 1 gerezd
Só, édes-neme pirospaprika, zöldpetrezselyem ízlés szerint
Dúsításhoz:
NUTRISON POWDER 3-5 evőkanál (+66-110 Kcal)

Elkészítés:
A megtisztított, összevágott zöldbabot enyhén sós vízben feltesszük főni. Beletesszük a megtisztított vöröshagymát és fokhagymát egészben a levesbe, és készre főzzük.
Eközben az olajból, a lisztből a finomra vágott zöldpetrezselyemmel rántást készítünk.
Kevés hideg vízzel felöntjük
Az elkészült levesből az egész vöröshagymát és fokhagymát kivesszük, a zöldbabot áttörjük, és a rántással összeforraljuk.
Ha egy kicsit lehűlt, akkor keverjük hozzá az előzőleg feloldott NUTRISON POWDERT.
Apróra vágott zöldpetrezselyemmel díszítjük.

BURGONYALEVES

Hozzávalók:
Burgonya 250 g
Sárgarépa 200 g
Petrezselyemgyökér 200 g
Zöldpetrezselyem 1 csomag
Só, majoránna, csipet köménymag ízlés szerint
Dúsításhoz:
NUTRISON POWDER 1-3 evőkanál (+22-66 Kcal)

Elkészítés:
A megtisztított, feldarabolt burgonyát és a zöldségeket langyos vízben tegyük fel főzni.
Miután felforrt, sózzuk, fűszerezzük.
Mikor félig elkészült, tehetünk bele zöldpaprikát, paradicsomot (amit később eltávolítunk), majd készre főzzük.
Készíthetünk belőle krémlevest is, ekkor a burgonyát a zöldségekkel együtt áttörjük.
Dúsíthatjuk NUTRISON POWDERREL, amit előzőleg feloldottunk. A NUTRISON POWDERT csak akkor keverjük a leveshez, ha már nem forró.
Tálaláskor friss zöldpetrezselyemmel vagy apróra reszelt sárgarépával díszítjük.

 

PULYKARAGU

Hozzávalók:
Pulykamell 250 g
Napraforgóolaj 3 evőkanál
Tojás 1 db
Búzaliszt 20 g
Só, zöldpetrezselyem Ízlés szerint
Dúsításhoz:
NUTRISON POWDER 3-5 evőkanál (+66-110 Kcal)

Elkészítés:
A megmosott, megtisztított, apróra vágott pulykamellet az olajon átfuttatjuk, miután megsóztuk kevés vízzel puhára pároljuk.
A tojást összekeverjük az előtte feloldott NUTRISON POWDERREL és a liszttel, majd összeforraljuk a hússal.
Végül apróra vágott zöldpetrezselyemmel és az egyénileg tolerált fűszerekkel ízesíthetjük.