Sokakat érint, kevesek veszik észre- Inzulinrezisztencia

Az utóbbi időben nagyon sok ismerőssel beszélgetve a témáról, felmerült bennem a kérdés- miért nincs erről szó gyakrabban? Ha az ember a fórumokat lapozgatja bizony láthatjuk, hogy egyrer több nőt érint az inzulinrezisztenicia és nagyon sokan csak évekkel akár a tünetek megjelenése után veszik észre, hogy baj van.

Ezen betegség során érdemes megjegyezni több dolgot is!

– figyeljünk oda magunkra! Az emberi test egy remek találmány, amelyre ha odafigyelünk, időben észrevehetjük mire van szüksége!

– ne keressünk kifogásokat! Ha már észrevettük a jeleket, akkor ne halogassuk az orvos meglátogatását, hiszen minél előbb realizálódik, hogy milyen baj van, annál hamarabb kerülünk gondos kezek közé és gyógyulunk meg!

Mit kell tudnunk az inzulinról?

Szervezetünkben az inzulin nevű hormon felelős a vércukorszint szabályozásáért, amely  a hasnyálmirigy Langerhans – szigeteinek béta sejtjeiben termelődik.

Ez a hormon a sejtek felszínén található érzékelő molekulákhoz ( receptorokhoz ) kötődve váltja ki a sejtek cukor felvételének fokozódását. Ennek a jelnek a hatására az inzulin célsejtjei – melyek elsősorban a máj , az izomzat és a zsírszövet sejtjei- fokozottan veszik fel a vérből a szőlőcukor molekulákat, elégetve ( izomszövet ) vagy raktározva ( máj és zsírszövet) azokat. A szervezet sejtjei csak inzulin jelenlétében tudják felvenni a cukrot.

Mikor beszélünk inzulinrezinsztenciáról?

Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy az inzulinérzékeny szövetek (máj, perifériás szövetek: agy, izomszövet, zsírszövet) inzulin jelenlétében a normálisnál kevesebb glükózt képesek csak felvenni, ami azt eredményezi, hogy a normális biológiai válasz létrejöttéhez jóval magasabb (kóros mennyiségű) inzulin mennyiségre van szükség.
Sokan a cukorbetegség előszobájának is nevezik, ezért is érdemes odafigyelni rá. Tünetei a következők lehetnek:

– hasi súlygyarapodás

– mozgás és viszonylagos diéta mellett sem történik súlycsökkenés

– száraz bőr

– gyakori gombás fertőzések

– cikluszavar, menstruáció elmaradása, teherbe esés nehézségei, spontán vetélés

– fáradtság, álmosság

– koncentrációzavar, memóriazavar

– feszültség, agresszió

– ájuslás szerű rosszullét, verejtékezés, szapora pulzus

A tünetek egyedül is információ erejűek, de ha több tünetegyüttest felismer, érdemes orvsohoz fordulni. Mi ilyen kor a teendő? Egy vérvétel vár a páciensre, az ún. terheléses cukorvizsgálat. Nem kell tőle megijedni, ma már viszonylag több helyen gyorsan és szakszerűen végzik ezt a fajta eljárást. Kétszeri vagy többszöri vérvétel során- közben cukros „limonádét” kell fogyasztani- felmérik, hogy a sejtjeink milyen ütemben veszik fel az inzulint, képesek-e egyáltalán felvenni.  Az értékek elemzésébe nem mennénk bele, hiszen ez az orvos dolga. Amennyiben az értékek erre a betegségre engednek következtetni egy célzott terápia következik.

Ha az eredmények nem olyan kiugróak, akkor „elég” csak diétázni és kiegészíteni a mozgással.

A diéta alapja:

– csökkenteni a bevitt szénhidrát mennyiséget ( tilos- cukor, fehér liszt, nem durum tészták, sütemények, édességek, borsó, kukorica, sárgarépa, legtöbb gyümölcs …stb.)

– ahány gramm szénhidrátban meghatározzák azt, be kell tartani!

– napi 5x -i étkezés

– minimum 3 liter folyadék- nem üdítő, nem kávé, nem gyümölcslé, nem teák- csak víz!

– mozgás- heti 3x

– tejfogyasztás is beleszámít a szénhidrát mennyiségben, számolni kell vele!

A nehézségei a diétának. Azon kívül, hogy általában mindenkiről elmondhatjuk, hogy rendszertelenül táplálkozik, ilyenkor vesszük észre valójában mennyire. Tapasztalatból tudom, milyen kifogásokat kerestem, amikor a diétát megkezdtem. Idő, energia, pénz…stb. Valójában be kell lássuk, hogy minden megoldható ha igazán akarjuk. Ha valaki valóban eredményt szeretne elérni, az meg is tudja valósítani, a többiek pedig ugyan ezt az időt, energiát a kifogások gyártásával és azok bebizonyításával fogják tölteni- lelkük rajta!

Az első három hét a legnehezebb- ekkor még úgy tűnik nagyon kevés az a mennyiség, amit beviszünk. Állandó éhség tör ránk- ezt pl. korpás keksszel, egyéb diabetikus finomságokkal ki lehet védeni. Aztán már az is nehéz lesz, hogy az ötszöri étkezést betartsuk, mert nem leszünk éhesek. Nem törnek ránk falási rohamok, nem esik le a vércukrunk és nagyon hamar látható lesz az eredmény.

Időközben megtanuljuk, hogy milyen ételnek mekkora a szénhidrát mennyisége- így könnyebb lesz étteremben is rendelnünk.  Közben megismerjük a lassan és a gyorsan felszívódó szénhidrátokat és a glikémiás index fogalmát, ami sokat segít az ételek összeállításakor.

Mi az a glikémiás index?  A glikémiás index egy jelző szám, amely arra utal, hogy milyen gyorsan szívódik fel az adott élelmiszerből a szénhidrát a szervezetben.Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy lassan alakulnak át glükózzá, így hosszan tartó telítettség érzést okoznak, míg a magas glikémiás indexűek gyorsabban alakulnak át és szívódnak fel, a hatásuk nem tartós, így a vércukorszint hamar leesik, ami éhségérzetet okoz.

(angolul tudóknak egy remek összesítés- forrás- www.mendosa.com:http://www.mendosa.com/gilists.htm )

Igyekezzünk alacsony GI számú élelmiszereket fogyasztani.

Példa egy napra:

Reggeli: 1 szelet teljeskiőrlésű kenyér (újabban csökkentett Ch -ú kenyereket próbálok, egyik finomabb, mint a másik)

vaj, egy szelet sonka, 4 szem koktélparadicsom

Tízórai: Kávé plusz 1 dl tej (cukor nélkül), 3 db Korpovit kekesz / vagy 1 diabetikus kakaós keksz

Ebéd:  Naturcs csirkemell/ pulykamell- salátával, öntet helyett tökmagolaj vagy olivaolaj

Uzsonna:  Egy szelet dinnye/ egy nagy őszibarack- valamilyen gyümölcs

Vacsora: Grill hús/ zöldség, van úgy, hogy csak zöldéseket készítek és ahhoz valamilyen mártogatóst.

Ebéd ötletek még:

– Durumtészta juhtúrós öntettel

– Grill sajt- sovány sajtból

– Cézár saláta

– Tengeri herkentyűk

– Krémlevesek- sűrítés saját anyagával ( maximum keményítő használatával)

– Fóliába sült csirkecomb, csirkemell

Az első négy hétben nem fogyasztottam rizst sem, de egyszer -egyszer (ha keményebb edzésre mentem) az volt a köret a husi mellé.

Amit még meg kell említenünk. Ez a diéta ( vagy lehet valakinek fogyókúra) is hamarabb lesz hatásos, ha kiegészítjük mozgással. Legyen az egy rendszeres séta, futás, hegymászás, úszás, pilátes, kondi vagy bármi, a lényeg, hogy legyen.

Ha nem is jut el az ember minden nap futni a szabadba, edzeni a teremben, otthon is rávehetjük magunkat arra a 25-30 percre, amennyire szükségünk van. Két darab súlyzóval vagy két fél literes vizespalackkal ma már remek gyakorlatokat lehet elvégezni, nem beszélve a roskadozó videókról, ami utolérhető a neten. Csak keresnünk kell. Az eredmény nem fog elmaradni! Sok pozitív eredménnyel találkoztam- közte az enyémmel is- úgyhogy bátran állíthatom, megéri kitartani!

DietInfo

Ha kérdése van, írjon nekünk: info@dietinfo.hu